Przejdź do treści
002
1
Przejdź do stopki

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

Treść

Dnia 9 października 2023r. odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych i ósmych z funkcjonariuszem policji Panem sierż. szt. Dariuszem Cibą z Zespołu ds. nieletnich z Komendy Policji Powiatowej w Limanowej, na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.

W czasie spotkania omówione zostały zagadnienia związane z odpowiedzialnością osób nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, której celem było przyczynienie się do wzrostu  świadomości młodych ludzi w temacie konsekwencji niewłaściwego postępowania. Mamy nadzieję, że wiedza ta pozwoli im uniknąć konfliktu z prawem.

Wiedza w pigułce:

Kim jest nieletni?

1. Osoba, która ukończyła 10 lat, a nie ukończyła 18 lat, a przejawia zachowania świadczące o demoralizacji;

2. Osoba, która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła lat 17 i dopuściła się popełnienia czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, albo wykroczenie lub wykroczenie skarbowe – w tym okresie nieletni odpowiada prawnie, natomiast po ukończeniu 17 roku życia odpowiada w pełni karnie, chyba, że zaszły podstawy do pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności na zasadzie artykuł 10 paragraf 2 kodeksu karnego, kiedy to nieletni może odpowiadać karnie już od ukończenia 15 roku życia;

3. Osoba, która nie ukończyła 21 lat i względem której zostały orzeczone środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy.

W stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat wchodzi ich własna odpowiedzialność, co w zasadzie wyłącza odpowiedzialność sprawujących nadzór na podstawie artykuł 427 kodeksu cywilnego. Artykuł 415 Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Czyn karalny

Jest to czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

Odpowiedzialność prawna nieletnich - cyberprzemoc, agresja elektroniczna

Cyberprzemoc, to takie zachowania jak stosowanie przemocy porzez prześladowanie, uporczywe nękanie, obrażanie, zastraszanie, wyśmiewanie się, podszywanie się pod kogoś, włamywanie się na cudze konta, publikowanie oraz rozsyłanie filmów, które kogoś ośmieszają, tworzenie obrażających kogoś stron internetowych czy pisanie obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem portali społecznościowych, forum dyskusyjnych czy poczty elektronicznej, a także telefonu komórkowego.

W zakresie odpowiedzialności prawnej osoba, która dopuszcza się takiego czynu odpowiada z przepisów Kodeksu karnego, przykładowo:

  • artykuł190 (groźba karalna),
  • artykuł 212 (zniesławienie),
  • artykuł 216 (znieważenie)

Beata Biernat

[GALERIA]

 

852329