Przejdź do treści
002
1
Przejdź do stopki

PROJEKTY EDUKACYJNE DLA DZIECI

Treść

.
W roku szkolnym 2008/2009 realizowany był przeze mnie projekt edukacyjny „Dziecko w Sieci” we wszystkich oddziałach klas od IV do VI łącznie ze szkołą filialną oraz została przeprowadzona pedagogizacja wśród Rodziców na powyższe zagadnienie.
.
Podczas cyklu zajęć „sieciaki.pl” uczniowie mieli okazję poznać:
.
- zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
- zagrożenia w Sieci
- netykietę
 
 
.
 W roku szkolnym 2009/2010 będziemy realizować 3…2…1…Internet!
http://www.dzieckowsieci.pl/ jest to ogólnopolska kampania społeczna „Dziecko w Sieci” zainicjowana została w lutym 2004 roku przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN). Podstawowym jej celem było zwrócenie uwagi dorosłych i dzieci na zagrożenia związane z aktywnością pedofilów w Sieci oraz edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Część medialną kampanii zrealizowano pod hasłem „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”.
http://www.sieciaki.pl/ to serwisy dla młodych internautów. Możesz z nich dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z sieci i jak chronić się przed zagrożeniami. Możesz również zarejestrować się w serwisie, zainstalować sobie Sieciaka na komputerze, brać udział w konkursach i zabawach, zdobywać nagrody.... Zapraszam!
Na stronie www.321internet.pl znajdziesz komiks oraz kreskówki o bezpieczeństwie w Internecie. Komentuje je znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, który popiera przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Przyjaciele z    zajmują się pomocą w sytuacjach zagrożenia w sieci. Kiedy spotka Cię coś nieprzyjemnego lub złego w Internecie, możesz się z nimi skontaktować telefonicznie, mailowo lub za pomocą komunikatora na ich stronie.
www.dyzurnet.pl to miejsce, gdzie można (anonimowo) zgłaszać nielegalne treści w Internecie.
.
.
 
Zasady bezpieczeństwa
 
  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
  7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
  8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

 

 

762145