Przejdź do treści
002
1
Przejdź do stopki

O ZESPOLE

Treść

DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY „MALI SŁOPNICZANIE”
 
  
        Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Słopniczanie” powstał w październiku 1999 r. z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Słopnicach.
Zespół liczy 53 członków, a w jego skład wchodzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Słopnicach.
 

 
        Program artystyczny zespołu „Mali Słopniczanie” to głównie folklor Lachów Limanowskich i Górali Białych z rejonu Kamienicy. Piosenki, tańce i melodie prezentowane przez zespół są kontynuacją dawnych zwyczajów i obrzędów terenu Słopnic.  
 
        Zespół „Mali Słopniczanie” posiada własną kapelę dziecięcą, która działa pod kierunkiem mgr Wincentego Curzydło.
 

 
Kapelę tworzą :
Krystian Curzydło - skrzypce prym, sekund
Paulina Golińska - skrzypce sekund
Jakub Curzydło - basy
Daniel Curzydło - trąbka, skrzypce prym
Maksymilian Wikar - klarnet
Biorąc udział w konkursie "Słaza Limanowska” (2001, 2002, 2003), w Przeglądzie Kapel i Muzyk Ludowych "Drużbacka" w Podegrodziu (2002), oraz na Festiwalu Folklory Młodych (2002) zajmują zawsze I-sze miejsca. Również instrumentaliści - Krystian Curzydło (skrzypce) i Daniel Curzydło (skrzypce) zajmują co roku pierwsze miejsca.
 

 
        Zespół występuje na różnych scenach w kraju i za granicą dając niezapomniane przeżycia związane z góralszczyzną. Regularnie bierze udział w przeglądach, konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Ponadto występuje podczas uroczystości gminnych m.in.: obchody Święta 3 Maja, dożynki, spotkania wigilijne. Gościnnie zespół brał udział w otwarciu wystaw obrazów ks. Stanisława Wojcieszaka, w Krakowie, Limanowej, Słopnicach i Stryszowie.
Największym zaszczytem dla „Małych Słopniczan” był występ dla Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji, która miała miejsce w marcu 2003 roku w Watykanie. 26 lipca 2004 roku „Mali Słopniczanie” po raz pierwszy uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych “Święto Dzieci Gór” odbywającym się w Nowym Sączu.
 
W 2019 r. Mali Słopniczanie obchodzili uroczystość 20 lecia istnienie Zespołu.
Obecnie zespół liczy 52 członków.
 
Kierownictwo zespołu:
Danuta Więcek
Agnieszka Curzydło-Podgórny
Joanna Jaworz-Dutka
 
802982