Przejdź do treści
002
1
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu

Przejdź do Treści

Wydarzenia

WYMIANA POLSKO –WĘGIERSKA

Treść

W dniach od 24 do 29 czerwca uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych oraz chętni uczniowie z pozostałych szkół Gminy Słopnice, brali udział w wymianie polsko – węgierskiej, która oparta jest na wieloletniej współpracy między Słopnicami a węgierskim miastem Balkany.  Dzięki ciekawie przygotowanemu programowi przez dyrekcję i nauczycieli węgierskich, uczniowie mieli możliwość poznać i zwiedzać ciekawe miejsca, poznać kulturę i kuchnię węgierską, jak również odpocząć. Między innymi byli w Budapeszcie, gdzie zwiedzili Parlament węgierski, a jako jedynej grupie zwiedzających, zezwolono na wejście na salę obrad podczas pracy parlamentarzystów. Największą niespodzianką było jednak powitanie uczniów i opiekunów na sali obrad przez samego Marszałka, u którego w gabinecie gościli podczas przerwy między obradami. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Wzgórze Zamkowe z przepięknym Placem Świętej Trójcy i kościołem św. Macieja. Podziwiali zabytki i architekturę, oraz przyglądali się zmianie warty przy Pałacu Prezydenckim. Z  tego wzgórza mogli również zachwycać się malowniczą panoramą Budapesztu. Po bardzo intensywnym zwiedzaniu, kolejne dni spędzali relaksując się i wypoczywając na trzech różnych węgierskich termach.

Po powrocie nadszedł czas odwzajemnienia i już w pierwszym tygodniu lipca uczniowie z Balkany  wraz z dyrekcją i opiekunami gościli w Słopnicach w ZPO. Program przygotowany dla Węgrów  był bardzo atrakcyjny a sami goście byli bardzo zadowoleni.  Program obejmował m.in. spływ Dunajcem, Kopalnie Soli w Wieliczce, zwiedzanie Krakowa, wyjazd do Zakopanego na Gubałówkę i Krupówki, zwiedzanie Słopnic i okolic  jak również ognisko integracyjne i spotkania z uczniami.

Wymiana polsko – węgierska umożliwiła uczniom integrowanie się z rówieśnikami z Węgier, jak również doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nie mniej jednak uczniowie z obydwu krajów chętnie poznawali pojedyncze słówka czy to polskie czy węgierskie.

797073