Przejdź do treści
002
1
Przejdź do stopki

WYCIECZKA DO SKANSENU I MIASTECZKA GALICYJSKIEGO

WYCIECZKA DO SKANSENU I MIASTECZKA GALICYJSKIEGO

Treść

W dniu 17 maja 2023 r. uczniowie klas 4b oraz 4c z opiekunami udali się na wycieczkę do Nowego Sącza. Celem było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego oraz Skansenu w Sądeckim Parku Etnograficznym.

Uczniowie poznawali elementy kultury i etnografii z obszaru swojej Małej Ojczyzny. Pomimo deszczowej aury pogodny nastrój dopisywał uczestnikom wycieczki.

Na początku uczniowie podzieleni na dwie grupy zwiedzali z przewodnikami obiekty na terenie Skansenu. Każdy miał okazję poznać życie mieszkańców beskidzkiej wsi, zwiedzić zrekonstruowane lub oryginalne budynki taki jak: zagroda chłopska, szkoła, cerkiew, dwór. Ciekawostką była możliwość zwiedzania wnętrza olejarni, która w przeszłości trafiła do Skansenu ze Słopnic. W czasie zwiedzania uczniowie zadawali pytania na temat poszczególnych obiektów.

W drugiej części wycieczki, zwiedzanie obejmowało Miasteczko Galicyjskie. Na miejscu można było poznać w jaki sposób na początku XX wieku funkcjonowały zakłady rzemieślnicze oraz instytucje takie jak: straż pożarna, poczta, apteka, fryzjer, krawiec, stolarz, fotograf. Każdy mógł dowiedzieć się jakie towary można było zakupić w sklepie z artykułami kolonialnymi. Nie zabrakło kilku chwil na pamiątkowe zdjęcia.

Poznawanie historii i kultury naszego regionu stanowi element edukacji poznawczej, budującej tożsamość oraz wartości patriotyczne.

P.Bukowiec

[GALERIA]

646700